Statistiky gólmanů II

V minulém článku jsme si shrnuli statistiky gólmanů celkově, nyní se pojďme podívat na jednotlivé statistiky detailněji a rozšifrujme, co které číslo v tabulce znamená.

U některých statistik se totiž může občas jevit tabulka jako částečně nepřesná, případně jako chybně zapsaná. Nejlepším příkladem je úterní utkání mezi Ropicí a Kozubovou, za kterou nastoupili do utkání dva gólmani.

V čase 19:51 došlo ke střídání gólmanů. Po třech obdržených gólech byl Milanem Ligockým vystřídán Marian Adamiš. Toto je zaznamenáno zapisovatelem do zápisu o utkání. Ze zápisu o utkání lze také vyčíst počet zásahů obou gólmanů (ZBB1 - Marian Adamiš, ZBB2 - Milan Ligocki), stejně tak počet obdržených branek.

Podobné je to i s tabulkou, ve které jsou statistiky gólmanů vedeny na webových stránkách. Ačkoliv máme odehráno teprve šesté kolo, počet zápasů u gólmanů je již sedm. Přesný odchytaný čas můžeme sledovat ve statistice TOI. Ani tento čas nemusí vždy odpovídat rovnici - počet odehraných utkání * 45 = počet odchytaných minut gólmanů. Toto přestane platit v případě, že některé utkání se tým rozhodne využít power-play a odvolá gólmana na střídačku. V tomto případě se gólmanovi nezapočítává do statistik ani gól obdržený do prázdné branky.
GA - počet obdržených gólů je rovněž statistika, která nemusí být úplně přesná.
Obdržené góly týmu = počet obdržených gólů brankářů + počet gólů obdržených do prázdné branky + góly z nájezdů.
Ač obdržela Kozubová 18 branek, v součtu gólmanů jich má uvedených pouze 16. Jeden z chybějících gólů ve statistice je z utkání s Torpedem, ve kterém inkasovala ve 45. minutě gól do prázdné branky, druhý gól je z neúspěšného nájezdového rozstřelu s Pantery.
Svs - počet zásahů. Tuto statistiku vyčteme ze zápisu o utkání.
Počet střel soupeře na bránu - počet obdržených branek = počet zásahů gólmana.

Ropice vystřelila na branku 26 - Kozubová obdržela tři branky = 23 zásahů gólmanů
A co všechno se za zásah gólmana počítá a co ne?
Za zásah se počítá:
  • přímá střela na branku (mezi tyče) z útočné poloviny hřiště, která by bez zásahu brankaře znamenala gól, nebo kotouč pohybující se směrem do branky, kdy brankář musí zasáhnout, aby neskončil tento kotouč v brance
  • tečovaná střela na branku
    Pokud puk letící na branku tečuje některý z hráčů útočícího týmu, je jako autor střely určen právě tečující hráč. Příklad: Hráč A vystřelí od modré čáry, jeho střelu tečuje před brankářem jeho spoluhráč (hráč B). Střela končí zásahem brankáře. Jako autor střely bude označen hráč B. Jako místo, odkud bylo stříleno, se bere místo kde byl puk tečován.
  • vyřešení samostatného nájezdu na branku zakončeného střelou nebo blafákem (počítá se i vypíchnutí kotouče)
    )
SA - střely proti = počet obdržených gólů + počet zásahů.
W a L - výhry a prohry gólmana. Výhra či prohra v utkání je zaznamenána vždy jen jednomu brankáři
z každého týmu. V případě, že je utkání rozhodnuto v základní hrací době či prodloužení, je výhra zaznamenána brankáři vítězného týmu, který byl ve hře v okamžiku, kdy jeho tým vstřelil vítězný gól.
Jelikož Kozubová vstřelila vítězný gól v čase 33:07 a ke střídání gólmanů došlo v čase 19:51, je výhra připočítána do statistiky střídajícímu gólmanovi (Milan Ligocki).
V případě, že byl vítězný gól vstřelen při hře bez brankáře, se výhra započítává brankáři, který naposledy před tímto gólem hájil branku svého týmu.
V případě, že o vítězi utkání rozhodují samostatné nájezdy, je výhra připočtena brankáři vítězného týmu, který hájil branku svého týmu v sérii, ve které byl vstřelen rozdílový gól.
PROHRÁVAJÍCÍ BRANKÁŘ
Brankář, který obdrží vítězný gól (např. tým prohraje 6:4, brankář, který ob-drží pátý gól, je označen jako prohrávající)
VÍTĚZNÝ BRANKÁŘ
Brankář,  který  je  v  brance,  když  vítězný  tým  vstřelil  vítězný  gól  (např.  tým  vyhraje 6:4, brankář, který je v brance vítězného týmu, když je dosažen pátý gól, je označen jako vítězný).
Pro jednotlivé brankáře nemusí platit: počet zápasů = počet výher + počet proher.
Pro tým musí platit: počet zápasů týmu = počet výher všech brankářů + počet proher všech brankářů.
GAA - průměr gólů na zápas. Vypočítá se jako podíl gólů, které brankář obdrží, a minut, které odchytal, a vynásobením daného čísla šedesáti (délka normální hrací doby).
Sv% - úspěšnost
A - asistence
PIM - trestné minuty
speciální pravidla pro gólmany - zde
SO - čisté konto
Pokud brankář není v utkání (základní hrací době i případném prodloužení) střídán jiným brankářem a neobdrží žádný gól, je mu do statistik započteno čisté konto.  Brankář může mít ve statistikách započteno čisté konto i v případě, že jeho tým obdrží gól při hře bez brankáře.
Když se na čistém kontu podílí dva gólmani, ani jednomu z nich není započteno čisté konto do osobních statistik, ale čisté konto je započteno týmu.
V případě, že o vítězi utkání rozhodují za stavu 0:0 samostatné nájezdy, nemá jejich průběh a výsledek žádný vliv na statistiku čistých kont. (tento výklad mění znění přílohy 1 Pravidel ledního hokeje 2014-2018 - původní výklad pravidel „Pokud brankář prohra-je 0:1 v prodloužení nebo v samostatných nájezdech k určení vítěze utkání, nebude mu započteno čisté konto.“)
V tomto případě není čísté konto započítáno ani jednomu z gólmanů Kozubové.